Jak se učím/jak se učit?

8. leden 2017 | 14.34 |
› 

Never-Study-Hard-The-Art-of-St

 Napadlo mě, že bych mohla napsat článek o tom, jak se efektivně učit. Nebo spíše shrnout to, jak se učím já.

Přes zkouškové většinou mívám okolo šesti zkoušek + nějaké předměty zakončené zápočtem, které ale mohou být kolikrát těžší, než předměty zakončené zkouškou. Zkouškové trvá cca 6 týdnů, což se zdá být docela slušná doba, dokud nezjistíte, že se na tu a tu zkoušku musíte učíte dva týdny, na tamtu deset dní a nedej bože, kdybyste měli nějakou zkoušku opakovat, kam narvete ty ostatní, případně opravu samotnou.

Určitě jste několikrát slyšeli jak od rodičů, tak učitelů, že cestou k úspěchu je průběžné učení. To samozřejmě je, ale ruku na srdce - kdo z nás se dokáže přes semestr pravidelně učit, pokud nepíšete častěji přůběžné testy? Myslím, že prokrastinace je mnohem silnější, vždyť je přeci ještě semestr a do zkouškového daleko, to zvládnete pak!

Pokud tedy průběžnému učení přes semestr moc nedáte, co ale doporučuji je, si už před zkouškovém sehnat jakékoliv potřebné materiály k jednotlivým zkouškám. Občas byste se divili, jak tahle příprava dokáže zabrat, protože nejméně příjemné zjištění je, že vám do zkoušky chybí třeba dva dny a vy ani nevíte, z čeho se učit, a pak jen zbytečně panikaříte a ztrácíte další čas. Sežeňte si tedy vypracované otázky (já jsem typ, co si otázky nejradši vypracovává sám, ale vzhledem k tomu, že učení je tolik, tak to zabere opravdu příšerně moc času, který nemáme, a přes semestr se toho moc vypracovávat nedá, když kolikrát seznam otázek je vyvěšen těsně před zkouškovém), užitečné mohou být i výpisky po starších studentech, vytisklé prezentace s poznámkami (zde doporučuji nejlépe vaše poznámky, takže zároveň i chodit na přednášky, a to alespoň na ty, kde se jedná o celoročníkový problémový předmět), školní internetové zdroje, skripta, starší testy (doporučuji velmi!) apod. Pokud máte materiálů na zkoušku mnoho, neváhejte a zeptejte se starších studentů, z čeho je nejlepší se učit, abyste neztráceli čas nad zajímavou knihou, ale ve výsledku zjistili, že vám k té zkoušce je úplně k ničemu.

Pokud máte splněno, dále je velmi dobré si sepsat časový plán, který se snažte z větší části dodržet. Pokud máte na zkoušku více času, stačí si sepsat denní plán, kde si zapíšete jednotlivé kapitoly, co se naučíte ten den. Pokud už na zkoušku tolik času nemáte.. No, k tomu se ještě dostanu.

Snažte se ty nejhorší věci naučit jako první. Není to z důvodu, že by vás to mělo odradit od učení hnedka na začátku, ale naopak vám to může zachránit spoustu času, pokud se budete třeba dva dny prokousávat těžší látkou, která vám dělá problémy, a pak už jen z volna projet to lehké, než naopak, kdy se budete zbytečně zdržovat na něčem, co je vám úplně jasné, a na tu problematickou látku vám už nemusí zbýt žádný čas. Navíc pokud budete mít to těžší za sebou jako první, zbytek už půjde jako po másle a vy ještě budete mít čas na opakování. Navíc pokud zjistíte, že dané látce nerozumíte, máte alespoň ještě čas si sehnat někoho, kdo vám to vysvětlí.

Pokuste se celkově mít nějaký režim. Zkuste chodit spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu i vstávat, tělo si na tohle brzy zvykne a vy se budete probouzet odpočatí. Pokud chodíte spát nepravidelně, nejen, že váš ranní režim bude také rozhozený, ale vy se budete probouzet s únavou a neschopni se koncentrovat na učení.

Máte vypracovaný plán, připravené materiály, co se učit? Tak teď samotné učení.

Určitě vypněte všechny sociální sítě, hudbu (i když si myslíte, že se při hudbě dokážete učit, není tomu tak - váš mozek se plně nevěnuje učení, takže se může stát, že si danou látku už nebudete pamatovat další den) a další věci, které k učení nepotřebujete. Mozek potřebuje k plnému soustředění se cca 12 minut. Pokud se tedy budete učit a po čtvrt hodině vám někdo napíše na facebook a vy se odtrhnete, že dotyčnému hned odepíšete, bude vám trvat dalších 12 minut, než se opravdu začnete učit. Při učení ani nejezte, ačkoliv to spoustu z nás dělá, ale není to dobré, jde jen o další zbytečné rozptylování. Z občerstvení na stole stačí pouze pití. 

Učte se vkuse cca 3/4 hodiny, potom si dejte krátkou 5 - 10 minutovou pauzu. Není dobré se učit x hodin vkuse, to vás zase příliš vyčerpá a po 3 hodinách sezení nad učením najednou zjistíte, že už půl hodiny ani nevíte, co čtete, i když jste si odstavec přečetli x krát dokola. Během pauzy se můžete najíst, případně se protáhnout a pokud jste i odvážní, tak zkusit konečně někomu odepsat na zprávu, ale moc nedoporučuji, protože místo 5 minut na facebooku pak začnete projíždět různé meme obrázky a další volovinky, a strávíte tam o půl hodiny déle (při troše štěstí), což rozhodně nechceme. :) Po krátké pauze si v rychlosti přečtěte, co jste se předtím naučili, případně si zopakujte důležité body, a pak pokračujte v dalším učení. Po takových 3 - 4 hodinách si dávám větší pauzu - půl hodina až hodina. Zde se konečně naplno věnuji jen sama sobě, udělám si větší jídlo, kouknu na ten facebook, youtube nebo si pustím i nějaký seriál (ale to jen díky tomu, že mám silnou vůli ho po 1 díle vypnout :D). Pokud jsem unavená, klidně si i na tu půl hodinku lehnu, pomůže mi to pak pomůže se zase lépe soustředit. 

Pokud jste už prošli veškerou látku, pak je na čase opakování. To doporučuji cca 2 dny až 1 den, záleží na obtížnosti zkoušky. Nejvíce mi při opakování pomáhají varianty starších testů, které si sama zpracuji a alespoň si otestuji, na co se ještě musím víc podívat. Je velmi dobré variantám věnovat pozornost, často se stává, že otázky ve vašem testu se už vyskytly dříve, takže vás jen tak nic nerozhodí.

Při těchto pravidlech jsem zjistila, že učení končím o mnoho dříve, namísto někdy v noci, a že ušetřím opravdu spoustu času. Navíc mi to pak pomůže jít na zkoušku s nějakým tím sebevědomím a já se nemusím zbytečně stresovat, že jsem něco nestihla. 

Jak se naučit na zkoušku za jeden den?

I tohle jsem musela několikrát absolvovat a to zejména na začátku mého studia, kdy jsem nebyla zvyklá se ze střední školy učit. Takže se stalo, že mi na jeden den zbyla zkouška o 500 slidech v prezentaci, 200 stránek ve skriptech a ještě několik desítek papírů okolo. Zkouška pro mě byla jak písemná, tak ústní v ten samý den. Jak tedy na to?

Nejdříve to chce, abyste hlavně zachovali klid. Věřte, že vám to ušetří čas na opravdové řešení vaší problematiky, než zbytečné panikaření okolo. Nalaďte se na pozitivní myšlení, že zkoušku uděláte. Chápu, že to jde těžko, ale pokud si budete říkat, že tu zkoušku nedáte a že to nestíháte, tak to rovnou můžete zabalit.

Opět si sepište plán - v tomto případě nejlépe hodinový, kdy budete přesně vědět, jakou kapitolu se kdy učit. Zde velmi doporučuji časový plán dodržet, protože už takhle moc času nemáme, takže žádná prokrastinace - proto vypnout všechny sociální sítě, zvonení na mobilu apod. Hoří nám přeci u zadku a nechceme se ubírat o další čas. 

Uvědomte si, co je opravdu užitečné ke zkoušce umět. Zde pro mě nejlépe funguje obrácená varianta (pokud tedy nemám informace od starších studentů), že se nejdříve podívám na varianty starších testů a zjistím, co se tam tak objevuje nejčastěji. Látku potřebujeme umět od každého něco, abychom byli schopni do testu něco napsat. Proto se zaměříme jen na ten hrubý základ, abychom měli nějakou představu. Detailnější informace se dají odvodit, stačí jen zachovat klid a trochu přemýšlet. Při stresování toho moc nevymyslíme.

Dále mé učení probíhá o něco intenzivněji, než když mám více dní. Proto se tedy musím učit opravdu alespoň tu hodinu, dvě vkuse, a až teprve pak si dát kratší pauzu. Moje nejdelší pauza je tak v polovině splněného učení na cca půl hodinu. Déle si netroufám, když nestíhám.

Pokud máte jak písemnou, tak ústní zkoušku s tím, že když uděláte písemnou zkoušku a ústní ne, tak při případné opravě jdete rovnou na ústní, určitě se nejdřív zaměřte hlavně na test. Když splníte test, máte už z poloviny vyhráno a u ústní zkoušky při vás může stát štěstěna a vy to tam nějak okecáte. Zkuste tedy alespoň udělat tu první část, abyste měli aspoň něco za sebou. Co se týče ústní zkoušky, tak si zase určete, co ke každé otázce řeknete. Zde mi pomáhá si udělat krátké výpisky nebo podbody ke každé otázce, abych věděla, co říct. Důležité je pro mě opět opakování, i když bude jen velmi stručné, ale prostě tu látku musím znova vidět, než půjdu na zkoušku. Lépe se mi to ujasní v hlavě a dá mi vše hned větší smysl. Takže rychle přejet důležité body, nahlas si říct ke každé otázce alespoň pár vět, abych se ujistila, že něco řeknu.

Na samotné ústní zkoušce je právě důležité hlavně mluvit a je jedno, že i když si budete myslet, že říkáte blbosti, prostě to zkuste, pokud učitel vidí, že máte snahu a že jste se něco k tomu předmětu naučili, obvykle vám to dá. Rozhodně jen neseďte a nemlčte, tím neuspějete.

Doporučuji také nemyslet na to, co u testu či u zkoušky rozhodně nechcete dostat. Zkuste tyhle myšlenky vypnout, protože karma je neomylná a určitě to tam pak dostanete. :D

Jinak je celkem jisté, že když necháte všechno na poslední den, moc toho nenaspíte. Pokud vám něpomáhá kafe či energetické nápoje, tak velmi doporučuji pít zelený čaj, který mě udrží vzhůru o mnoho lépe, než výše zmíněné stimulanty. Ale pozor, nepijte ho ve velkém množství déle, jak tři dny vkuse, pak z něj může bolet hlava (vlastní zkušenost). Pokud na vás jde opravdu velká únava a už nic nezabírá, jděte klidně na 5 minut ven, jen tak se provětrat a nadýchat se čerstvého vzduchu, probere vás to. (Zde je výhodou bydlet na koleji, doma ve 3 ráno asi budit rodiče nechcete, tak zkuste alespoň na chvilku si otevřít okno a podívat se z něj a trošku vypnout, to mi také na probrání pomáhá). Rozhodně si nechoďte na pět minut lehnout! Je to cesta do pekel, usnete. :) (Celkově nedoporučuji se učit vleže, každý ví, jak to dopadne. :D)

Na zkoušku doporučuji jít spát alespoň na ty dvě hodiny, jinak pak nebudete vnímat pořádně ani zadání u testu a budete dělat chyby jen z nepozornosti. Před samotnou zkouškou je ještě vhodné si projet znova ty nejdůležitější body, přece jen učili jste se na poslední chvíli, takže učení nemáte pořádně upevněné v hlavě. Krátké připomenutí mnohdy dokáže hodně zachránit.

Myslím, že to je tedy z mých rad, tipů a přiblížení toho, jak se učím, asi vše. Přeji hodně zdaru u zkoušek a co nejméně stresu! :)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jak se učím/jak se učit? boudicca 08. 01. 2017 - 22:48
RE(2x): Jak se učím/jak se učit? mixx 12. 01. 2017 - 00:10
RE: Jak se učím/jak se učit? tlapka 09. 01. 2017 - 13:03
RE: Jak se učím/jak se učit? mixx 12. 01. 2017 - 01:06
RE: Jak se učím/jak se učit? damn-girl 14. 01. 2017 - 22:11
RE(2x): Jak se učím/jak se učit? mixx 14. 01. 2017 - 23:40
RE: Jak se učím/jak se učit? moira 03. 02. 2017 - 00:58