William Shakespeare - Hamlet

3. květen 2012 | 22.29 |
› 

Po smrti dánského krále se na hradbách začne zjevovat jeho duch a děsí místní stráže. Hamlet se rozhodne s duchem promluvit a duch mu poví, jak byl vlastně jeho otec zabit, že nešlo jen o náhodu, ale byl zavražděn jeho bratrem. Hamlet se tedy rozhodne otcovu smrt pomstít.

Do města přijíždějí herci, a tak Hamleta napadne, že napíše divadelní hru, která bude pojednávat o vraždě krále, čímž bude sledovat reakce svého strýce. Jeho strýc nebyl schopný představení dokoukat. Hamlet je poté zavolán matkou do pokoje, aby si spolu promluvili. On se ale v pokoji všimne, že někdo jejich rozhovor odposlouchává a protože si myslí, že je to jeho strýc, zabije ho. Pak ale zjistí, že to je Polonius, otec Ofélie, dívky, kterou Hamlet miluje. Ofélie pak se utopí a její bratr Leartes začne Hamleta nenávidět, spikne se s jeho strýcem a chce se mu pomstít.

Hamlet a Leartes spolu svedou souboj, ale oba se navzájem zabijí otrávenými meči. Hamletova matka vypije otrávený nápoj, který byl připravený pro Hamleta.  Než Hamlet a Leartes zemřou, Hamlet zabije svého strýce a s Leartem se usmíří a řekne svému příteli Horaciovi, který jediný přežije, aby se novým králem stal vojevůdce Fortinbras.

Hamlet – dánský princ, syn zavražděného krále, spravedlivý, mazaný, hrdý, po smrti otce předstírá šílenství, často vede monology s velkými myšlenkami,odsuzuje vztah své matky s jeho strýcem, kladná postava

Claudius – dánský král a strýc Hamleta, vrah, podlý, zákeřný, zlý, ale má svědomí, svedl Hamletovu matku

Gertruda – královna a Hamletova matka, není silnou osobností, bojí se o svého syna, nechce si připouštět chyby

Leartes – syn Polonia, statečný, pomstychtivý, hrdý

Horacio – přítel Hamleta, důvěryhodný, čestný, spravedlivý

Témata: touha po moci, pomstychtivost, vražda, smrt, snaha o spravedlnost, láska, lidské chyby, Hamletovy myšlenky

Tato tragédie si mě získala především svojí zápletkou, kde Shakespeare poukazuje na bezohlednou touhu po moci a také na tehdejší život. Líbilo se mi chování Hamleta, jak se dožadoval spravedlnosti, jeho nápady a hlavně jeho myšlenky o smysle života či rodinných konfliktech. Místy mi ale některé pasáže přišly složité, moc dlouhé a snad i nadbytečné.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře