Hole - část první

17. září 2011 | 18.22 |
› 

K této skupině (která mimochodem v roce 2010 ohlásila comeback) jsem se dostala přes Nirvanu a vůbec jsem netušila, že mě ten "vychlastaný" hlas Courtney Love natolik chytne, abych Hole musela poslouchat každý den. Nejen, že ty písničky mají energii, takže při cestě do školu po ránu na probuzení jsou ideální :D, ale taky se mi líbí rozmanité texty, kde Courtney píše o jejím znechucení, když dělala striptérku, o novinářích, kteří ji pronásledovali, drogách, ale taky odpovědi na Kurtovu sebevraždu a spoustu dalších témat... Upřímně bych si nikdy nemyslela, že Courtney Love dokáže napsat tak krásný texty, protože vždycky jsem o ní četla maximálně, že je to pěkná sv*ně, alkoholička a nevím, co všechno. (I když její výstřední chování mi moc sympatické není, ale musím podotknout, že místy měla opravdu těžká období.) Nicméně hodně mě ta skupina překvapila, ale abych se tu zbytečně nevykecávala, pojďme rovnou na ukázky.

Violet

Asi moje nejoblíbenější od nich. Píseň má být údajně o Billu Corganovi, se kterým Courtney chodila na začátku 90.let. Ráno, 12.října, prý Courtney nasedla do letadla v LA a odletěla do Chicaga za Billym. Když dorazila k němu do bytu, zjistila, že se neočekávaně vrátila jeho bývalá přítelkyně. Strhla se hádka a Courtney odešla. Posledních deset dolarů dala za taxík do Metra a s překvapením zjistila, že vystupuje skupina Nirvana. Přes ostrahu se Courtney nacpala dovnitř a z veřejného automatu zavolala Corganovi, aby se ujistila, že se rozešli a mohla si něco začít s Kurtem. Corgan prohlásil, že na ni nemá čas a Courtney mu praštila s telefonem. Nakonec se z rozhádaného vztahu dostali do stádia upřímného kamarádství.

Asking for it

Courtney tuhle písničku složila díky svému děsivému zážitku: "Měli jsme na turné vystoupit s Mudhoney a já jsem se rozhodla skočit do publika. Na sobě jsem měla šaty a neuvědomila jsem si, co tím v publikum vzbudím. Odrazila jsem se od jeviště a najednou jsem měla šaty a spodní prádlo roztržené. Lidi do mě strkali prsty a drsně popadali má prsa křičíc slova jako kočička, děvka, kun*a. Když jsem se dostala zpátky na podium, byla jsem nahá. Cítila jsem se jako Karen Finley (=americká umělkyně, jejíž divadelní hry a nahrávky byly často označované za nemravné díky zobrazování sexuality, zneužívání a otroctví). Ale nejhorší bylo, když jsem z toho později viděla fotky. Někdo to fotil, když se to zrovna událo a na tváři jsem měla velký úsměv, jako bych předstírala, že se nic neděje. Tak jsem později napsala píseň Asking for it (Říkat si o to), založenou na celém zážitku. Nemůžu to přirovnat ke znásilnění, protože to nebylo to samé, ale v podstatě bylo. Byla jsem znásilněna publikem, tajně, doslova a ještě jsem si o to řekla?"

 Berry

Píseň, která se objevila hned na prvním albu skupiny.Za jakým účelem byla napsána, to jsem bohužel nenašla.

 Awful

Skladba Afwul je o médiích a pop-kultuře, která kazí mladé dívky a text má nabádat ke vzpouře. V textu má být i narážka na muzikanta a manžela Gwen Stefani, Gavina Rossdaela, který se Courtney kdysi poškleboval. Tuto píseň označila Courtney jako svoji nejoblíbenější, protože odráží náznaky zarytě naštvaného mládí i vážné zážitky z dospívání.

 Celebrity Skin

Tato píseň je o nátlaku novinářů na slavné lidi. Stala se komerčně nejúspěšnější písničkou skupiny Hole.

 Best Sunday Dress

Původně jsem si myslela, že to je píseň napsaná po Kurtově sebevraždě, ale nakonec jsem zjistila, že ji Courtney napsala ještě dřív, než Kurta vůbec potkala. Tato písnička má údajně být o době, kdy Courtney působila ve skupině Sugar Babydoll.

 Credit in the Straight World

 Dicknail

Taková psycho písnička, která si mě získala díky té hudbě. Courtney označila píseň jako anti-misogyní (misogynie=chorobná nenávist k ženám). Má obsahovat sloku o znásilnění, incestu a všeobecně to má být jakýsi výprask pro chlapy.

 Doll Parts

Tato píseň je o lásce a odmítnutí. Courtney ji napsala roku 1991 po schůzce s Kurtem, kdy si myslela, že o ni Kurt nejeví žádný zájem. Po Kurtově smrti začala Courtney tuto píseň zpívat srdcervoucím hlasem. Na jednom koncertě také zaměnila slova I am doll eyes za I am a bitch, v tom momentě začali diváci tleskat, protože to od ní chtěli slyšet, no chudák Courtney...

 Dying

Nádherná písnička. Podle mě je napsaná pro Kurta, ale třeba se pletu, nikde jsem nenašla o čem přesně má být...

 Tak to by byla první část o této skupině. Ještě jí moc nemám probádanou, takže články budou určitě přibývat, pokud bude ovšem čas. :D Snad vás skupina alespoň trochu zaujala. :)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře