Ota Pavel - Smrt krásných srnců

30. březen 2011 | 19.35 |
› 

smrt krásnejch snrcůDalší doplňková četba. Já nevím, ale mě ta knížka prostě nezaujala. Četla jsem lepší. Byl to docela jednoduchý styl psaní, ale na druhou stranu se povídky moc netáhly. Teda až na ty pasáže o rybách, ty mě nebavily.

Kniha je souborem povídek, které vypráví hlavně o tatínkovi Oty Pavla. Ota Pavel vzpomíná na své dětství před válkou a během okupace.
Nejdražší v Evropě-Tatínek Oty Pavla miluje rybaření a rozhodne se koupit si rybník, který má být plný kaprů. Zanedlouho našel rybník, který stál deset tisíc. Tatínek chvíli otálel, protože deset tisíc se mu zdálo hodně, ale doktor Václavík ho přemluvil, aby ho koupil, že to je výhodná cena. Blížila se doba výlovu a tatínek se těšil, až vyloví ryby. Potom ale zjistil, že v rybníku je jen jedna ryba. Sice velká, ale pouze jedna.
Pavlův tatínek se živil prodejem ledniček a luxů značky Elektrolux. Jednou k němu přišel doktor Václavík a chtěl si koupit ledničku. Tatínek vymyslel odplatu. Dělal, že na tu událost s rybníkem zapomněl a nabízel Václavíkovi nádhernou ledničku za deset tisíc. Domů mu ale přišla jen lednička bez chladícího zařízení.
Ve službách Švédska- Tatínek se stal velmi dobrým obchodníkem. Potom se seznámil se známým umělcem Nechlebem, a tak se stal oblíbencem šéfa. Tatínek mu slíbil, že pan Nechleba namaluje jeho ženu Irmu, kterou tatínek miloval. Nakonec se Nechleba nechal přemluvit, ale když mu Irmu ukázali, odmítl ji namalovat. Díky tomu se tatínek zase vrátil do starých kolejí.
Smrt krásných snrců-Protektorát už je okupován Němci a tatínkovi synové jsou povoláni do koncentračního tábora. Tatínek chce klukům přinést ještě nějaké maso, aby tam nešli hladoví. Vydává se k panu Proškovi, aby si u něj ulovil nějakou rybu, ale ryby neberou, a tak si tatínek půjčí psa Holana a díky němu uloví srnce. Kluci nakonec dostanou pořádně najíst a to jim s největší pravděpodobností pomohlo přežít v koncentračním táboře.
Kapři pro Wehrmacht-Němci zabaví tatínkovi jeho milovaný rybník. On to nemůže přenést přes srdce a až do doby výlovů chodí své kapry krmit. Jednou v noci kapry tajně vyloví a když jdou rybáři v uniformách wehrmachtu na slavnostní výlov, nevyloví vůbec nic.  

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře