Jan Drda - Němá barikáda

26. prosinec 2010 | 11.14 |
› 

 Tahle knížka se mi moc líbila. Mám ráda knížky, které obsahují krátké povídky, kde se zbytečně nic nenatahuje. Četla se mi poměrně rychle a nemůžu říct, že by mě knížka nudila. Pokud nemáte co číst a zajímá vás 2.světová válka, tak doporučuju. :)

Drda-Nema_barikadaJan Drda v této knížce popisuje životy českých lidí v době okupace, jejich hrdinství a odpor proti fašismu. 

Hlídač dynamitu

Povídka se odehrává v důlních oblastech. Jednoho dne Karnet navrhne svým kamarádům, že by se měli připojit do boje proti Němcům. Domluví se tedy s hlídačem dynamitu, Františkem Milcem, aby jim nakrad pár kilo. František Milec si schoval pár kilo dymitu u sebe doma ve skříni. Gestapáci se o tom stejně dozvěděli, protože někdo upustil lísteček z jeho skladu, který našli. Přišli k němu domů a chtěli, aby se přiznal. Paní Milcová svého muže pochválila a přemístila dnamit do prádelního hrnce a zaházela ho špinavým prádlem. Němci oba dva manžele bijí a když bylo jasné, že to mají spočítané, dala paní Milcová hrnec na rozpálenou plotnu kamen. Všichni vybuchli a manželé se přitom drželi za ruce na důkaz jejich lásky.

František Milec-hlídač dynamitu, není odvážný člověk, bojí se svého úkolu-krást dynamit
Bětuška Milcová-pokorná žena, klidné povahy, v celé situaci se zachová chytře, nesnáší nespravedlnost a pomstí se gestapu dynamitem, který je ukrytý v hrnci

Zákeřník

Jednoho májového slunného dne našli muži dvacet metrů za barikádou mrtvé tělo pětileté Helenky. Netuší, kdo to udělal. Prohledali všechny okolní domy a nikde nikoho nenašli. Najednou se jeden rozpomněl, že ve čtvrtém patře jednoho domu nechal starou bábu. Rozběhli se tam. Otevřela jim stařena v noční košili a starém špinavém županu. Martínek má na bábu podezření, a tak jí odstrčí a prohledá byt, kde nikoho nenajde. Potom si všimne krajíce chleba, který je široce nakouslý. Martínek to tipuje na mužský chrup. A tak otevřel dveře almary, vyhází ven všechny šaty a po chvíli drží v ruce živého Němce, kterého hned svázali prádelní šňůrou. Martínek dovede bábu k oknu, aby se podívala na dítě, které zabil její syn. Bába se nahne z okna a vypadne. Muži vedou Němce Waltera k mrtvé Helence. Martínek potom nutí Waltera, aby políbil krvavou zem, ten ale plivne holčičce do obličeje. Potom je už ale naměkko a dělá, co mu Martínek poručí. Walter tedy začal ,,jíst zem", až se zalykal. Ukázalo se, že to byl doktor. Potom ho předali partyzánům.

Martínek-je silný, statečný kovář, má podezření na bábu, že má něco společného s úmrtím holčičky, nenechá se oklamat starou paní, trestá Waltera
Walter-Němec, který zabil pětiletou Helenku, bezcitný nejen k dětem, ale i k matce, byl to doktor
Bába-Němka, matka Waltera, zastává se svého syna, potom vypadne ze 4.patra z okna

Třetí fronta

Sláva Mach, hlavní hrdina, chce najít třetí frontu. Jeho 1. frontou byl Madrid, kde musel se svými kamarády bojovat. Kvůli zranění (průstřelu plic) se musí vrátit do Prahy. Před Prahou poznal svojí 2.frontu. Ovšem 2.fronta padla a Sláva, jakožto správný hrdinný voják se s pomocí tajné spojky hodlá dostat do zahraničí vlakem a připojit se k nové, třetí frontě. Když nastoupí do tramvaje, vidí, jak všichni mají připnuté trikolóry, protože je 28.října. On však ale myslí pouze na to, až nastoupí do vlaku a pojede za svými kamarády na 3.frontu. Jedna dívka mu ale trikolóru připne. Tramvaj je zastavena běžícím davem. Lidé z tramvaje se k nim přidávají a pochvíli i Sláva. Dav křičí proti fašistická slova a Sláva se dere do prvních řad, kde se střetne s jednotkou SS, kteří střílí do mužů i do žen. Sláva zjišťuje, že zde je jeho 3.fronta. 

Sláva Mach-statečný hrdinný voják, musel kvůli zranění odejít z 1.fronty, 2.fronta před Prahou padla, chce jít na 3.frontu za svými kamarády, nesnáší fašismus a tak se mu postaví čelem
Matija, Darko, Miško, Ivan-Slávovi kamarádi z fronty

Názor na knihu: Kniha se mi líbila. Nadchly mě náměty povídek a jejich tempo. Nic se zbytečně nenatahovalo a to jí dělá velmi čtivou.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.4 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jan Drda - Němá barikáda distressed 26. 12. 2010 - 13:25
RE(2x): Jan Drda - Němá barikáda mixx 26. 12. 2010 - 13:57
RE: Jan Drda - Němá barikáda moira 26. 12. 2010 - 17:42
RE(2x): Jan Drda - Němá barikáda mixx 26. 12. 2010 - 21:12