Karel Čapek - Bílá nemoc

13. prosinec 2010 | 18.49 |
› 

Konečně jsem zpracovala děj této knížky. Musím podotknout, že jsem od ní čekala trochu víc, ale zase tak špatná nebyla. Mě ale nebaví moc číst divadelní hry, protože v podstatě se tm objevuje jenom přímá řeč. Mám radši, když se v knížce objevují i popisy situace, různé přirovnání, personifikace apod. Nelíbí se mi moc,když celý příběh jde pouze z úst postav... 

V jedné zemi se objevila nová nemoc, kterou někdo považuje za malomocenství, někdo za něco jiného, ale nikdo neví, jak nemoc léčit. Na těle nakaženého se objevila bílá skrvna-proto byla veřejností pojmenována jako Bílá nemoc.

Intenzivně se pracovalo na léku, ale jediné, co vymysleli, byly pouze přípravky, které jen utlumovaly bolest. Pak ale přijde doktor Galén na Liliethelovu kliniku, kde je vedoucím doktorem doktor Sigelius, a oznámí, že má lék a chce léčit nakažené. Nakonec doktor Sigelius svolí a doktor Galén může léčit pacieny, kteří jsou umístěni na třináctce- jde o nejchudší pacienty. 

Doktor Sigelius si po úspěšných výsledcích léku doktora Galéna svolá do nemocnice různé pány. Ty  seznámí s výsledky doktora Galéna, ale vše nevydává za jeho dílo, ale za dílo celé kliniky, kterou ale vede on, takže největší obdiv upírají k němu. Vše se dozví i novináři, ale když doktor Sigelius odejde, tak jim Galén poví, že on vynalezl lék na Bílou nemoc a umí jí vyléčit. Složení léku nechce prozradit a ani nechce léčit bohaté lidi, dokud se státy nedomluví na míru. 

Bílá nemoc ale zabíjí čím dál více lidí a svět spekuluje o uzavření míru. Kromě Maršála, který vše chce využít k útoku.

Baron Krüg vlastní továrnu a Maršálovi dodává zbraně. Brzy dostane nemoc i on. Baron jde také za Galénem a chce ho uplatit, ten se ale nenechá a žádá po něm, aby přestal vyrábět zbraně. Baron Krüg to ovšem nemůže přijmout a raději se zastřelí.

Později i onemocní Maršál a chce od Galéna, aby ho vyléčil. Ten ale opět požaduje mír. Maršála nakonec přemluví jeho dcera a doktor Galén se k němu vydá. Před domem Maršála je dav lidí, provolávající slávu válce. Doktor Galén prohodí pár protiválečných slov, když mu dav brání v cestě a váleční nadšenci ho začnou bít. Doktor Galén je zabit a jeho lék rozdupán. Maršál se tak svého léku nedočkal. 

Tento popis napíšu do čtenářskýho deníku. Ještě musím udělat popis postav-na to se opravdu hodně "těším"...:D (I když oproti Pájence a jejím rozborům si nemůžu stěžovat. :D)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Karel Čapek - Bílá nemoc pajenka®svetu.cz 13. 12. 2010 - 19:59
RE(2x): Karel Čapek - Bílá nemoc mixx 15. 12. 2010 - 15:09