Edgar A. Poe - Jáma a kyvadlo

19. únor 2011 | 21.35 |
› 

jama-a-kyvadlo-a-jin-38711Tak tahle čtyřista stránková knížka mi zabrala pouhé dva dny. Miluju Edgara, takže jsem se od jeho povídek prostě nemohla jen tak odtrhnout. Líbí se mi, jak popisuje ty pocity a jak jsou všechny jeho povídky originální a řešení logické. Nejspíš právě tímto si mě tolik získal... 

Nicméně tuhle knížku nejspíš popíšu ke konci roku do čtenářského deníku. Máme mít vlastní četbu a myslím, že tahle knížka by mi tam chybět neměla. (Už jsem tak i vloni uváděla jako vlastní četbu právě Edgara Poea. :D ) 

(Zkopírovala jsem to z Wordu, kam jsem si dělala poznámky, tak možná nebudou sedět fonty...)

Vydalo nakladatelství Odeon roku 1987 v Praze.

Ilustroval: Adolf Born

Černý kocour

Jeden muž už od dětství miloval zvířata. K narozeninám dostal od své ženy černého kocoura, kterého měl nejradši. Potom začal mít problémy a řešil je alkoholem. Kocour mu začínal být na obtíž. Jednou mu v záchvatu vzteku vyřízl oko a později ho dokonce oběsil. Za několik dní mu z nejasných příčin shořel dům, jedna stěna ale zůstala nedotčená, byl na ní otisk černého kocoura se smyčkou kolem krku. Muž se i s manželkou přestěhoval. Po nějakém čase narazil v hospodě na skoro stejného černého kocoura jako měl dřív. Lišil se jen bílou skvrnou na hřbetě. Vzal si ho domů, ale po čase z něj měl strach, protože bílá skvrna se stále více zvětšovala. Jednoho dne šel muž s manželkou do sklepa, kocour se mu připletl pod nohy a tím ho rozzuřil. Chtěl ho zabít sekerou, ale žena mu v tom zabránila. Jenže to ho rozzuřilo ještě víc, otočil se a zabil svou vlastní ženu. Její mrtvolu zazdil ve sklepě. Od té doby neviděl ani černého kocoura. Žena byla nezvěstná a proto po ní pátrala policie. Při prohlídce domu a sklepa nic nenašli. Muž se začal chvástat jak dobře má vystavěný dům a  poklepal na místo, kde svou mrtvou ženu zazdil. Ozval se strašný nářek a křik. Policisté okamžitě rozbourali stěnu a uvnitř objevili už tlející mrtvolu ženy a na její hlavě seděl černý kocour.

Muž-z počátku milovík zvířat, později alkoholik a tyran 

Vraždy v ulici Morgue

Vypravěč se spřátelil s Dupinem, který mu vysvětloval rozdíl mezi logikou, inteligencí a teorií dedukce. Protože měli stejné zájmy a nedostatek peněz, bydleli spolu v domku a chodili v noci po Paříži a povídali si. Jednou četli v novinách, že v ulici Morgue se stala vražda. Paní Ľ Espanayová a její dcera bydlely samy v domě, který jim patřil, ale ven moc nevycházely. Přesto je někdo brutálně zavraždil, dceru uškrtil a vrazil ji do komína hlavou dolů a matku našly pod okny domku s proříznutým hrdlem. Policie vyslechla svědky a jejich svědecké výpovědi byly otištěny v místních novinách, kde si je Dupin s vypravěčem přečetli, potom se vydali na místo činu a Dupin případ vyřešil. Vrahem byl orangutan, kterého si jeden námořník přivezl z Bornea. Opice mu utekla a utíkala noční ulicí, uviděla okno, kde byly zavražděné ženy, vyšplhala po hromosvodu, když se ho strarší žena snažila, bránil se a svojí silou obě zabil. Stejným způsobem jako přišel i odešel.

Vypravěč- sečtělý a přemýšlivý člověk, přítel Dupina

Dupin- analytik s obrovskou schopností dedukce, přítel vypravěče

Skokan

Povídka je o králi, který měl rád žerty a na svém dvoře choval několik šašků, kteří ho obveselovali. Nejvíce si ale vážil trpaslíka Skokana. Skokan byl spolu se svou kamarádkou trpaslicí a tanečnicí Tripettou unesen z jeho rodné vesnice a poslán králi jako dar. Král se ale nechoval k trpaslíkovi hezky. Skokan nenáviděl pití alkoholu, protože na něho kvůli jeho malému vzrůstu velmi silně účinkoval. Král to věděl a přesto nutil Skokana pít, a potom se mu smál. Jednoho dne se mu chtěl Skokan pomstít. Král pořádal maškarní ples. Všichni hosté věděli dopředu, za co se převléknou, ale král měl s tímto problémy. On i jeho rádci byli mírně obtloustlí a nedovedli si vymyslet nějaké originální kostýmy. Požádali o radu Skokana, ale nejprve ho opili. Proti tomu se bouřila Tripetta a Skokana se zastala. Král ji za to uhodil a to Skokana přesvědčilo. Vymyslel pro krále kostým. On i jeho rádcové se převléknou za opice, které se utrhly ze řetězu. Skokan jim s převleky pomohl a jejich kožichy napustil dehtem a obalil lnem – vypadají pak opravdově, ale hlavně jsou hořlavé.Trpaslíkův plán je, že osm opic zahákne za lustr, který potom vytáhne vysoko nad zem. Král i rádcové to berou jako legraci a ani se nebrání. Jakmile jsou ale ve výšce, nastaví pod ně Skokan louč a jejich kostýmy se zapálí. Všichni tam uhoří a Skokanovi se spolu s Tripettou podaří uniknout.

Skokan- trpaslík, šašek, mazaný, chytrý, spravedlivý

Král- rád se směje, má rád žerty, nelítostný, zlý 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Edgar A. Poe - Jáma a kyvadlo slanka 19. 02. 2011 - 22:18
RE: Edgar A. Poe - Jáma a kyvadlo pajenka®svetu.cz 19. 02. 2011 - 22:39
RE: Edgar A. Poe - Jáma a kyvadlo dvirka 20. 02. 2011 - 12:37
RE: Edgar A. Poe - Jáma a kyvadlo moira 20. 02. 2011 - 21:35
RE: Edgar A. Poe - Jáma a kyvadlo sargo 23. 02. 2011 - 09:41