Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky

18. únor 2011 | 20.03 |
› 

Tak jsem se konečně dokopala k tomuto rozboru. Už jste mysleli, že jsem na to zapomněla, viďte? :D 

Než začnu psát, tak jsem přemýšlela, kolik lidí z naší školy mě právě přes tyto povinné četby najdou na tomto blogu. Většina lidí si tu práci nedá, aby udělala vlastní popis knížky, ale raději to opíše z internetu. Klikne na tlačítko ,,Hledat" a pak už jenom čeká, až jim vyjedou všechny stránky s tím, s čím chtěli. A co když se jim najde i můj blog a oni na to kliknou? Řekla bych, že většině dojde, že to je můj blog... Hlavně, když pod většiny těchto článků s povinnými četbami píšu, aby to neopisovali deváťáci z Kladna. :D Ale co, je mi to jedno, ať si to tu klidně čtou... Stejně většinu toho, co tu píšu, tak i říkám ve skutečnosti nebo bych to klidně i řekla. Jen by mě zajímalo, kolik lidí z IX.A a IX.B mě třeba už tímto způsobem našlo. :)

* * *

ostre-sledovane-vlaky-2465Děj se odehrává v roce 1945 v malém městečku, v prostředí nádražní stanice. Miloš Hrma nastoupí opět do práce, protože se léčil ze svého neúspěšného pokusu o sebevraždu kvůli své dívce Máše. 

V práci se řeší, že výpravčí, Ladislav Hubička, při noční službě otiskl telerafistce Zdeničce razítka na zadek a toho si potom všimla její matka. Případ pak vyšetřuje inspektor, ale nakonec z toho výpravčí Hubička vyvázne a miloš Hrma vidí v Hubičkovi svůj velký vzor. 

Stanicí často jezdí ostře sledované vlaky, které vozí těžké zbraně, vojáky nebo zvířata. Hrma jako většina Čechů nenáviděl Němce, ale když je viděl zraněné, tak si uvědomil, že jsou to také lidé a bylo mu jich líto.

Hubička mu řekl, že druhý den okolo půlnoci tudy projede vlak s velkým množstvím zbraní a Hrma Hubičkovi slíbil pomoc.

Ten den do stanice přijela Rakušanka Viktoria Freie a miloš si s ní dokáže, že je muž a získá tím sebevědomí na jejich protiněmeckou akci, ale Hubička byl bledý a rozrušený. Přesto plán uskutečnili.

Hubička zařídil zpomalení vlaku chvilkovou červenou na semaforu a Miloš měl na semafor vylézt a hodit nálož na vlak, který byl plný zbraní. Povede se mu to, ale uvidí ho nějaký německý voják a oba vystřelí ve stejnou chvíli. Němec je zasažen do břicha a Miloš do ramene. Miloš spadl ze semaforu kousek od německého vojáka a bylo mu jasné, že oba zemřou.Nechtěl se dívat na vojákovo utrpení, a tak do něj ještě střelil. Říkal si, že kdyby vojáka potkal při jiné příležitosti, možná by byli přáteli.

Nakonec vlak vybuchne...

Kniha se mi moc nelíbila, protože se tam řešily spíše Milošovy problémy s Mášou a ostře sledovaný vlak je důležitý až na konci knihy. Probírání Milošových problémů mi místy připadalo už nudné. Ale zase musím ocenit přístup Miloše k Němcům-byli to taky jenom lidé a i když byli proti nám, tak většina z nich pouze poslouchala rozkazy nadřízených a za jiných okolností by lidi samo od sebe nezabíjeli. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky maydayberry®svetu.cz 18. 02. 2011 - 20:17
RE(2x): Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky mixx 18. 02. 2011 - 20:32
RE: Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky brighde 18. 02. 2011 - 21:09
RE(2x): Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky mixx 18. 02. 2011 - 21:32
RE: Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky zlomenymec 19. 02. 2011 - 14:52
RE(2x): Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky mixx 19. 02. 2011 - 16:34
RE: Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky wouaf 01. 03. 2011 - 19:09