Stephen King - Pátá čtvrtina

11. leden 2011 | 21.52 |
› 

fs_ob_20048616234Měla jsem sem ten popis dát už včera, ale byla jsem tak zavalená učením, že na článek nezbyl čas...

Pátá čtvrtina je dobrá knížka. Nenudila mě ani jedna povídka-nejspíše z důvodu, že se zbytečně nenatahovaly a děj šel rychle, ale přesto čtenář nemá pocit, že by ho autor něčím okrádal. No chápete, jak to myslím. :D Kdybych měla čas na čtení každý den, tak bych to přečetla za takové 3-4 dny , jinak jsem četla týden (325 stránek). :/ Popíšu vám některé povídky, které mě nejvíce zaujaly...

(Upozorňuji, že napíšu celý obsah povídek, tím myslím i to, jak povídka dopadne. Kdo nechce být připraven o "požitek" z knihy, nechť prosím přestane číst dál. ;) )

Období dešťů

-21 stránek

Mladý pár (John a Elis) přijíždí do Willow na dovolenou. V městečku potkají Henryho a Lauru, kteří je přemlouvají, aby nezůstávali ve městě a odjeli alespoň na jednu noc do sousedního městečka (možná města, nevím přesně).  Povídají jim, že má nastat období dešťů, které je jednou za sedm let a z nebe padají ropuchy.  John si myslí, že si z nich vystřelili a za žádnou cenu tomu nevěří, Elise má pouze tušení, že by možná odjet měli, ale nakonec stejně zůstanou. Henry jim ještě doporučí zabezpečit okna, což samozřejmě neudělají. Večer skutečně začnou padat ropuchy. Nejsou to ale obyčejné ropuchy, nýbrž masožravé, které začnou napadat Johna a Elise. Pokusí se schovat do sklepa, kde nakonec zabezpečí okna, ale dveře od sklepa nevydrží a začnou se přes ně valit ropuchy. Nakonec mladý pár zabijí. Další den si Henry a Laura povídají, že pokaždé přijede nějaký mladý pár a vždycky je varují. Oni ale nikdy neposlouchnou a pokaždé to končí smrtí...

Crouch End

-27 stránek

Doris Freemanová přijde na policejní stanici v Crouch Endu ohlásit zmizení svého muže. Je si ale jistá, že je mrtvý. Doris jim vypráví, že přijela s manželem (Lonnie) a dětmi na dovolenou do Londýna. Doris a Lonnie se sami vydají do Crouch Endu, kde bydlí jejich kamarád. Lonnie ale ztratí adresu , a tak vystoupí z taxíku, aby mu mohl zavolat. Když zjistí adresu, tak se otočí a taxík nikde není. Pouze na opačné straně ulice jsou dvě děti a posmívají se jim. Manželé usoudí, že zde nemají moc Američany v lásce a vydají se k domu jejich kamaráda. Cestou je napadne něco černého, ale podaří se jim utéci do nějakého podchodu, kde se rozdělí. Doris něco vyleká a volá po manželovi-ticho. Od té doby ho neviděla. Naštěstí se dostala do "normální" čtvrti města, a tak to šla říct na policii. Policisté o podobných případech slyšeli, ale vždy skončili jako odložené a tento není vyjímkou. Farnham (jeden z policistů) se šel potom projít , ale už ho nikdy nenašli-stejně jako Lonnieho. Doris se vrátila s dětmi do Ameriky, kde se pokusila o sebevraždu. Pak odjela bydlet znovu ke svým rodičům a opět se vdala.

 

Desátníci

-49 stránek

Pearson pracuje v Bostonské první obchodní bance a protože si v deset hodin, kdy mají pauzu, dává cigaretu, tak patří k tzv. Desátníkům. Venku s ním je dívka v červené sukni, údržbár a nějaký černoch, kterému se říká Duke. Najednou Pearson uvidí muže, který má místo kůže na obličeji hýbající svaly (podrobný popis radši dávat nebudu, protože při představě toho na mě bylo docela moc :D). Duke si ho vezme stranou, utiší ho, aby nekřičel a vysvětlí mu, že to co viděl byl jeden z Netopýrů, zvláštní tvorové, které vidí pouze lidi, co se snaží omezit kouření. Netopýři se často dostávají na vysoká místa a všechny, kteří znají jejich pravou identitu , zabijou. Duke pozve Pearsona na schůzi lidí, kteří vidí také Netopýry a chtějí je nějakým způsobem zlikvidovat. Potkají se tam s dívkou v červené sukni a údržbářem. Pearsonovi se tam pár lidí moc nezdá a potom, když uvidí v okně Netopýra, tak mu dojde, že je toto past a že se tam pár lidí z jejich "spolku" domluvila s Netopýry, aby ty ostatní zabili. Pearson, dívka v sukni a údržbář se prostřílí ven (Duke myslím nepřežije) a stačí jen tak-tak vlak, kterým odjedou do Omahy. Vytvoří tam znovu takový "spolek" a začátkem nového roku zabijou pár Netopýrů.  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Stephen King - Pátá čtvrtina maydayberry®svetu.cz 11. 01. 2011 - 22:59
RE: Stephen King - Pátá čtvrtina zahonka 12. 01. 2011 - 15:34
RE: Stephen King - Pátá čtvrtina dvirka 12. 01. 2011 - 19:43