Erich Maria Remarque - Na Západní frontě klid

28. říjen 2010 | 14.20 |
› 

Tak z týhle knížky jsem byla doslova nadšená. Moc se mi líbila, ale trochu mi vadilo, že jsem ji musela číst na počítači, protože tištěnou verzi jsem v knihovně nesehnala.

Sice učitelka říkala, že ten popis knížky má být stručnej, ale nějak jsem se do toho vžila, tka snad jí to nějak vadit nebude, že to má celkem dlouhé. :D 

Popis:

na-zapadni-fronte-klid-250Příběh nás zavádí do průběhu první světové války. Děj popisuje Pavel Bäumer, který je sám účastníkem války. 

Mladým studentům se líbilo nadšení jejich třídního učitele, který stýle básnil o ochráncích vlasti a hrdinech. třída se proto přihlásila do armády. (Nekteří sice pochybovali, ale nahlas nedali nic najevo, aby nevypadali jako zbabělci.)

Pavlovi a jeho kamarádům bylo asi osmnáct let, když vstoupili do kasáren, kde byli šikanováni. Prošli tvrdým, deseti denním výcvikem pod vedením Himelstosse. Pavel měl štěstí, že měl spoustu kamarádů, protože ve válce mělo přátelství největší význam-navzájem se podpořovali a pomáhali si. Pavlovým největším přítelem byl nejspíš bývalý švec Katczinský, kterého nazývali Katcza. Dále s Pavlem byli jeho spolužáci Tjaden, Kropp, Leer a Müller. Další jsou buď mrtví nebo v jiných frontách, ze kterých se jich vrací stále méně, protože německá armáda má málo zásob, špatné zbraně a málo mužů, zatímco Francouzi a  Angličané jsou zásobováni mnohem lépe. I přesto jdou vojáci vždy statečně do bitvy, i když si uvědomují, že jim hrozí smrt na každém kroku. Pavel v sebeobraně při útoku zabije svého protivníka, pozoruje jeho smrt, protože kvůli bombardování nemůže opustit úkryt, kde se s umírajícím skrývá. Zachová si ale chladnou hlavu, vzchpí se a uteče zpět ke své četě. 

Pavel potom dostane dovolenku a ocitne se doma ale má problémy zařadit se zpět do starých kolejích svého života a cítí se osamocen. Civilisté nechápou, jaké to je ve válce. Navíc jeho matka je vážně nemocná a otec musí tvrdě pracovat, aby měl na zaplacení lékařů.Pavel se těší na bojiště ke svým přátelům, kteří mu jako jediní rozumí. 

Pavel je také několikrát raněn, protože jeho přítel Kropp přišel o nohu, Tjaden, Leer a Müller umírají a nakonec v létě 1918 je zasažen Katcza střepinou do hlavy a také umírá. 

Na podzim 1918 se mezi vojáky šíří, že nejspíše bude příměří. Pavel začíná přemýšlet o tom, co bude dělat, až se vrátí domů. 

Nakonec Pavel padl v říjnu 1918. Když ho obrátili, bylo vidět, že se nemohl dlouho trápit, protože jeho výraz v obličeji byl klidný a vyrovnaný.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší