Alois Jirásek - F.L.Věk

22. leden 2011 | 18.45 |
› 

3340_alois_jirasek_-_fl_vek_v3Poslední četba z osmé třídy, kterou sem přidávám. :) 

František L.Věk se narodil šest let po skončení sedmileté války. Jeho matka ho měla ze všech jeho sourozenců nejraději, protože byl nejmladší. František uměl krásně zpívat, a proto začal v šesti letech navštěvovat pražský dominikánský klášter. Matka mu posílala dopisy, které Františkovi dělaly radost a jednou mu poslala také koláče. František si pro dopisy a jídlo chodil k Šulcovi. Došel si i pro ty koláče, ale nesměl ho nikdo z kláštera vidět. Když se do kláštera vracel, zakopl o rakev s mrtvým páterem bibliotékařem. Ten ale mrtvý nebyl a díky františkovi se probral. František se seznámil s páterem, tkaže do knihovny mohl chodit, kdy se mu zachtělo. Zanedlouho se musely rušit kláštery na císařův rozkaz. František se ale učit nepřestal a přešel na jinou školu. Začal si přivydělávat jako učitel hry na housle, kde na housle učil hrát němou Paulu Butteaovou. František se do Pauly zamiloval. v rodině Butteaových potkal také Tháma, který ho zavedl do divadelní společnosti. František ale začal školu zanedbávat a radši se věnoval divadlu a hudbě. Začaly prázdniny a Věk se bál otcova hněvu, proto raději zůstal v Praze, jenže jeho otec za ním přijel a rozešel se s ním ve zlém.

Jeho matka pak stonala a tak se věk vrátil opět do Dobrušky. Doma František nějakou dobu zůstal, ale pak se chtěl vrátit zpět od Prahy. Otec mu to ovšem zakázal. Rozhodl se, že uteče. Začal si více všímat obchodu a otec mu začínal věřit a vyslal ho na obchodní cestu do Králík. Tam potkal rodinu Butteaových a Tháma. Paula se za Tháma provdala a porodila mu dítě. Při porodu se jí vrátila řeč. Thám přesvědčoval Františka, aby nejezdil do Prahy, ale vrátil se domů. František Tháma poslechl a vrátil se do Dobrušky.

Knížka se mi moc nelíbila. Dala se sice přečíst během pár dní, ale nezaujala mě, jelikož tohle není můj šálek kávy. Musím podotknout, že se mi líbilo, jak Alois Jirásek popisoval dřívější dobu...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Alois Jirásek - F.L.Věk brighde 22. 01. 2011 - 21:05
RE: Alois Jirásek - F.L.Věk distressed 24. 01. 2011 - 15:05
RE: Alois Jirásek - F.L.Věk wouaf 26. 01. 2011 - 19:50