William Shakespeare - Tragédie

18. červen 2010 | 17.41 |
› 

 Tak tuhle knihu jsem měla přečtenou coby dup. A byla pěkná :) Prostě není nad klasiku... william-shakespeare2

Romeo a Julie

V italské Veroně žily rody Monteků a Kapuletů. Žily v nepřátelství a vedly spolu bitky. Romeo - Montek se zamiloval do Julie Kapuletové - večer jde pod okno domu, ve kterém Julie žije a vyznává jí lásku. Ona ho také miluje, a proto se hned druhý den nechají tajně oddat. Po odchodu od kněze Vavřince se Romeo zaplétá do hádky, kterou vyvolal Juliin bratranec Tybalt. Tybalt probodl Romeova přítele Merkuria a Romeo Tybalta zabil. Romeo je vypovězen do Mantovy. Julie je nešťastná a má se provdat za hraběte Parise. Nechce přiznat, že je vdaná a odchází si pro radu otci Vavřincovi. Vavřinec jí dá uspávací nápoj. Rodina si myslí, že Julie je mrtvá a pochovávají ji do rodinné hrobky. Vavřinec vysílá pro Romea posla, ale ten nedojde včas a Romeo ,pln zármutku, přijíždí do Verony a jde do Juliiny hrobky. Zdrcený žalem se zabije právě ve chvíli, kdy se Julie probouzí. Vavřinec přichází, aby Julii vyvedl, ale ta, když vidí Romea, nechce dál žít a probodne se Romeovou dýkou.

Hamlet

Příběh začíná rozhovory stráží na baště královského sídla. Strážné děsí přízrak, který se již několikrát objevil v nočních hodinách, ale odmítl s nimi komunikovat. O duchovi řeknou Horaciovi a ten se rozhodne zasvětit do záhady Hamleta. Duch totiž vypadá stejně jako zesnulý král Hamlet, Hamletův otec. Duch se opět zjeví a svěří mu tajemství: je skutečně duchem bývalého krále a zjevuje se, protože chce, aby Hamlet pomstil jeho smrt. Vysvětluje svému synu, že nezemřel pokojnou smrtí - byl zavražděn ve spánku. Jeho bratr mu nalil do ucha jed a nyní je králem. Hamlet sepíše hru, kterou jimi nechá zahrát před dvorem a sleduje strýcovy reakce. Ten se sám usvědčí - hra ho velmi pobouří a Hamleta nazve bláznem. Hamlet se po pak utká s Laertem, ale jedovatým mečem není zraněn "jen" Hamlet, ale i Laert, otrávenou číši nevypije Hamlet, ale jeho matka, a Hamlet nakonec krále propíchne mečem. Jediný živý je tedy Horacio, kterého k životu přemluví Hamlet, neboť chce, aby byl jeho příběh pravdivě vyložen. Zanedlouho po tragickém skonu všech hlavních postav přijíždí do království Fortinbras, králevic norský, který podle historických práv přebírá moc v zemi.

Othello
Černoch Othello se ožení s dcerou senátora Barbanzia Desdemonou a odjede s ní na Kypr.

Jeho pobočník Jago mu tvrdí, že ho Desemonda podvádí s náměstkem Cassiem. Zatím co sám podezřívá svou ženu z nevěry s Othellem. Vymýšlí si lži a dává Othellovi falešné důkazy až mu Othello uvěří a začne chorobně žárlit.Jagovi pomáhá Roderigo, což je jeho přítel, který Desemonu tajně miluje. A pokusí se Cassia zabít, ale je zraněn a Jago ho ve strachu z prozrazení zabije. Othello, který je přesvědčen o Desemonině nevěře ji v zoufalství uškrtí v posteli.

Emilie řekne Othellovi i přihlížejícím pravdu, ale v tom moment ji Jago zabijí a snaží se utéct, ale před Othellem neunikne. Othello poraní Jaga a sám spáchá sebevraždu.

Makbeth

 Makbeth pojednává o tom, jak Makbeth je schopný pro trůn zabíjet. Na začátku se mu zjeví sudičky a předpoví mu, že bude Kawdorem  a potom i králem. No, jelikož se splní to s tím Kawdorem, tak začne usilovat i o trůn a zabije krále. Resp. Nechá ho zabít. Děj končí velkou bitvou, kde Makbetha zabijí a jeho hlavu napíchnou na kůl. On ten děj je docela složitý, takže podrobně ho popisovat nemůžu. :)

Král Lear

Lear, britský král, byl velice oblíbený a milovaný, ale stáří ho přimělo vzdát se své vlády. Nebál se opustit trůn, jelikož měl tři dcery, kterým mohl své vladařské povinnosti předat. Nejvíce miloval svoji nejmladší dceru Kordelii. Do poslední chvíle chtěl být spravedlivý a rozhodl se, že podle toho, jakými slovy dcery vyjádří svoji lásku k němu, tolik jim dá území. Byl překvapen milými řečmi dvou starších dcer, Goneril a Regan, avšak nemile slovy Kordelie, protože neuměla slovy popsat lásku, kterou cítí ke svému otci. Tím byl král velice zarmoucen. Lear ji vyhnal ze své země. Kordelie se vydala do Francie, kde se provdala za francouzského krále, ale byla nešťastná. Starší sestry byly na otce milé jen pro své blaho. Ihned po rozdělení vlády se k otci chovaly velice hrubě a chladně, až ho dohnaly k šílenství. Stejně jako Lear Kordelii, křivdil jeho přítel Gloucester svému synovi Edgarovi. Mladší syn Edmund chtěl získat celé dědictví a donutil otce staršího bratra Edgara nenávidět. Edgar se musel převléci za chudého blázna a schovávat se. Lear bloudil se svým šaškem a Kentem po zemi, kde se setkal s Edgarem. Mezi tím soupeřily jeho dcery Goneril a Regan mezi sebou. Tyto zprávy o otci se donesly už i Kordelii. Rozhodla se tedy jet otce zachránit. Vstup Francouzů na britské území však sestry velice rozčílil a chystaly se na boj. Bohužel vyhráli Britové, ale i přes to se Kordelie s otcem setkala. Brzy sestry vyhlásily rozkaz oba dva pověsit. Kordelie byla tedy oběšena a otec umřel ze zármutku. Se svým otcem se setkal i Edgar a i přes to všechno mu dokázal odpustit. Usmířený otec nakonec zemřel v náručí svého syna. Goneril a Regan se navzájem zabily, pouze Edgar toto všechno přežil.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.4 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře